oddsensport

Søndag gjør Johaug VM-comeback

Hun ble den store VM-dronninga for fire år siden og slo gjennom i et mesterskap på hjemmebane. Søndag skal Therese Johaug igjen gå et mesterskap på norsk jord.

TILBAKE: Therese Johaug gjør VM-comeback i helga.Foto: Shutterstock
Forfatterbilde Norsk TippingLarsHullebergPublisert:27. februar 2025

14 år etter at hun tok sitt første individuelle gullmedalje under VM i Oslo, står Therese Johaug på startstreken under skiathlon i VM i Trondheim.

Det skjer tre år etter at hun egentlig la skiene på hylla og ble VM-dronning med fire gullmedaljer i Oberstdorf.

Her er hele VM-programmet.

Ski-VM på Oddsen

Johaugs mesterskapskarriere

Therese Johaug fikk sin VM-debut i Sapporo 2007 som 18-åring. På avslutningsdistansen 30 kilometer klassisk overrasket hun og tok en bronsemedalje. Med det ble hun tidenes yngste medaljevinner i et VM i langrenn.

VM to år senere endte uten medalje for jenta fra Dalsbygda. I OL i Vancouver 2010 var hun del av stafettlaget som tok gull.

Året etter var det VM på hjemmebane. I Oslo og Holmenkollen. Johaug som fire år tidligere hadde slått gjennom på den store scenen, hadde fortsatt til gode å gå helt til topps. Hun sto fortsatt uten en individuell seier i verdenscupen.

Mesterskapet åpnet med en bronse på skiathlon, så var hun med på å ta stafettgull, før hun parkerte samtlige konkurrenter og gikk inn til et suverent gull på tremila.

I de to neste verdensmesterskapene tar hun fem nye gullmedaljer (tre individuelle og to stafetter). OL i Sotsji ender bare med to individuelle medaljer. Sølv på tremila og bronse på skiathlon.

Høsten 2016 testet hun positivt for det forbudte stoffet clostebol etter å ha brukt en leppekrem. Johaug fikk en dom på 18 måneder og mistet derfor både VM i 2017 og OL i 2018.

I Seefeld-VM 2019 slo hun voldsomt tilbake og tok tre individuelle gullmedaljer. De norske jentene tok også sølv på stafetten.

Hennes foreløpig siste VM i Oberstdorf, ble hennes bestenotering. Hun vant alt hvor hun stilte til start. Tre individuelle gull og til topps på stafetten.

Kommer fra én individuell medalje

I VM-et uten Johaug for to år siden, imponerte de norske damene da de tok gull på stafetten. I tillegg tok de sølv på lagsprinten, mens Astrid Øyre Slinds bronsemedalje på skiathlon ble den eneste individuelle medaljen.

Dette er de norske kvinnene som er tatt ut til ski-VM:

Kristin Austgulen Fosnæs, Helene Marie Fossesholm, Julie Myhre, Therese Johaug, Mathilde Myhrvold, Nora Sanness, Kristine Stavås Skistad, Astrid Øyre Slind, Silje Theodorsen, Heidi Weng, Lotta Udnes Weng og Anne Kjersti Kalvå.

Skiathlon kvinner på Oddsen

Herrene vant alt sist

Totalt er det 25 medaljeøvelser under mesterskapet i Trondheim.

I Planica for to år siden ble Norge den suverent beste nasjonen. Norge tok 12 av 24 mulige gull og totalt 27 medaljer.

Da var det altså 24 øvelser på programmet.

I nevnte Planica var de norske langrennsgutta helt suverene. Alle de seks øvelsene endte med norsk gull. I tillegg rasket de norske gutta med seg fire sølv- og to bronsemedaljer.

Langrennstroppen herrer:

Harald Østberg Amundsen, Jan Thomas Jenssen, Matz William Jenssen, Simen Hegstad Krüger, Johannes Høsflot Klæbo, Pål Golberg, Even Northug, Martin Løwstrøm Nyenget, Andreas Fjorden Ree, Erik Valnes, Håvard Solås Taugbøl og Ansgar Evensen.

Norsk Tipping ønsker at du skal spille i trygge rammer - og at det skal gi spenning og glede. Er du imidlertid bekymret for dine spillvaner, foreslår vi at du besøker våre spillevettsider.

Siste dans for Riiber

Jarl Magnus Riiber har dominert kombinert de siste seks årene. I januar varslet 27-åringen at mesterskapet i Trondheim blir hans siste.

Fire av fire mulige gull tok Oslo-gutten for to år siden. Riiber jakter sitt niende VM-gull i Trondheim.

Kombinert-troppen herrer:

Jarl Magnus Riiber, Jens Lurås Oftebro, Jørgen Graabak, Andreas Skoglund og Simen Tiller.

Kombinert-troppen kvinner:

Gyda Westvold Hansen, Ida Marie Hagen, Marte Leinan og Ingrid Låte.

Mesterskap uten Granerud

– Vi har tatt ut en meget sterk tropp. Hoppgutta reiser til VM med sterke forhåpninger om medaljer i alle øvelser, sa sportssjef Jan-Erik Aalbu da den norske troppen ble presentert.

Da sto Halvor Egner Graneruds navn på lista – hoppuke-vinneren fra 2022/2023-sesongen.

Snaue to uker før mesterskapet falt Granerud på trening og pådro seg en kneskade, som gjør at han mister mesterskapet. Veteranen Robert Johansson er i stedet inne i troppen.

Hopp-troppen herrer:

Johan Forfang, Marius Lindvik, Kristoffer Eriksen Sundal, Benjamin Østvold, Robin Pedersen og Robert Johansson.

Hopp-troppen kvinner:

Eirin Kvandal, Anna Odine Strøm, Ingvild Synnøve Midtskogen, Heidi Dyhre Traaserud og Ingrid Låte.

Vinnersjanse sportsspill

Norsk Tipping har flere tilbud innenfor sportsspill, deriblant Tipping, Oddsen og Oddsbomben. Det er forskjellige vinnersjanser for hvert spill. Disse kan du lese mer om her:

Aldersgrense 18 årHjelpelinjen.no

Les mer om vinnersjanser for Norsk Tippings spill her
Relaterte artikler